Chovatelské potřeby

Chovatelské potřeby pro hospodářská zvířata

Elektrický obojek pro psy

Elektrický a elektronický obojek je jedno a to samé. Slouží pouze a jen k tomu, aby váš pes přestal vykonávat nějakou činnost, kterou rozhodně nemá povolenou. Znamená to tedy, že se hodí k tomu, aby váš pes přestal výt, štěkat, začal vás poslouchat, držel se vám u nohy apod. Předtím, než se ale rozhodnete přímo pro elektrické výboje do krku vašeho psa, zkuste nejdříve nějakou méně drastickou metodu, jak vašeho psa naučit, že tyto věci dělat nemá. Například pomocí vibračních obojků, obojků, které vydávají světlo, stříknou vašemu psovi k čumáčku pro něj zvláštní vůni, nebo mu dají zvukový signál, který jeho pozornost rozhodně rozptýlí.

A jakmile všechny tyto obojky nezaberou, můžete začít tedy používat elektrické výboje. Ty fungují na principu toho, že vašemu pejskovi se na obojek připevní zařízení, které buď: snímá třesení se kůže na krku psa a nebo má v sobě zabudovaný malý mikrofon, který při štěkání psa okamžitě vyšle do jeho krku elektrický impuls. Pes se lekne, zabolí ho to a velmi rychle se naučí, že štěkání přináší bolest.

Je to možná trochu barbarský způsob řešení této situace, ale bohužel psovi jinak nevysvětlíte, že když nejste doma, nemá štěkat a výt v předsíni. A neustálé stěžování si ze strany sousedů k vám je kolikrát ještě neúnosnější, než samotné štěkání psa.

Dobrou zprávou je, že všechny toto obojky reagují pouze na svého majitele. Neexistuje tedy sebemenší šance, že by váš pes přišel k elektrickému výboji jen proto, že ve vedlejším bytě se taktéž rozeštěkal pes.

Rozhodně je ale dobru zprávou to, že vašemu psovi tento výboj neublíží na zdraví. Je ve své podstatě bezpečný.

Vložil Elektrické obojky pro psy | Štítek , , , , | Zanechat komentář

Protištěkací obojek

Tyto obojky mají jediné poslání. Zastavit psa při jeho vytí a štěkání v případě, že nikdo z majitelů není doma a sousedi si vám neustále stěžují na to, že váš pes doma teskní. K tomu existuje široká škála obojků, které dokáží tohoto docílit a vy se pak nebudete nuceni před vašimi sousedy skrývat, jakmile se jen projdete po chodbě domu. Funguje na principu toho, že jakmile se pes rozhodně zaštěkat a nebo zavýt, dostane nějaký impuls, který je mu vysoce nepříjemný. Tímto se velice snadno štěkat odnaučí a věřte, že to pochopí velice rychle.

 

Nemusíte mít pak strach, že váš pes bude dostávat impulsy do krku v momentě, kdy v jeho okolí například začne štěkat jiný pes. Tyto obojky jsou nastaveny pouze na intenzitu, kterou vydává váš pes. Tedy přímou. Mnohé také fungují na podstatě vibračního systému. Jakmile se tedy začne více chvět kůže na krku vašeho psa, nejdříve se například spustí zvukový signál a teprve až následně nějaký elektrický výboj. Váš pes se naučí rozeznávat tyto signály a bude vědět, že jakmile přijde zvuk, následuje po něm elektrický výboj.

Obojky jsou zcela nezávadné. Nemusíte mít obavu, že vašemu psovi nějak ubližujete. Dají se pořídit jako sprej, který obojek vyšle k čenichu vašeho čtyřnohého miláčka, také jako elektrický výboj, zvukový signál a nebo i vibrace, jak už je uvedeno výše. Záleží pouze na vás, na jakou variantu bude pes reagovat lépe.

I zde samozřejmě platí, že čím většího psa máte, tím více si za takový obojek připlatíte. Obecně se pohybuje cena běžného elektrického obojku proti štěkání kolem 1 000 Kč až 4 000 Kč.

Vložil Chovatelské potřeby | Štítek , , , , | Zanechat komentář

Obojky a postroje pro kočky

Obojek a postroj pro kočky především budete potřebovat v případě, že s vaší kočkou chodíte na procházku a nebo v případě, že se jedná o kočku venkovní. Těžko asi budete s vaší kočkou chodit doma po bytě na vodítku. Běžně jsou ve všech zverimexech k dostání obojky na kočky, které jsou mnohem tenčí, než obojky psí a také mnohem levnější. I proto se mnohdy velká spousta majitelů malých plemen psů uchyluje k nakupování kočičích obojků. Pozor ale, běžně se na obojcích pro kočky nachází i různé rolničky a pouzdra pro vložení adresy. 

Pokud máte tedy kočku venkovní, která má na sobě rolničkový obojek, trápíte ji. Kočka je noční tvor. Ve dne spí a v noci loví, převážně pak ptáčky a myši.       A jakmile bude mít na krku pověšenou rolničku, je jisté, že jí lov znemožníte. Jakmile totiž myš uslyší z dálky rolničku, ví, že se něco blíží a schová se. 

 

Takové obojky stojí zhruba kolem 100 Kč. Postroje už jsou pak o trochu dražší. Prodávají se i s vodítkem za 250 Kč. I tak jsou levnější, než postroje psí. Ke každému postroji lze pak dokoupit i vodítko, a to jak buď navinovací, tak i to klasické do ruky napevno. Vodítka se ale nehodí jen pro nějaké vycházky s kočkou po venku, ale jsou vhodné například i do auta, kdy kočku přivážete na sedadle v momentě, kdy z nějakého důvodu nechce zůstávat v přepravce a vy nechcete, aby vám za jízdy skákala před volant.

Pokud si tedy pořizujete kočku, je důležité i zakoupit další potřebné chovatelské potřeby, mezi které patří kvalitní krmivo a doplňky stravy, pelíšek, misky na vodu a krmivo a podobně. Nezapomeňte také na kvalitní veterinární péči a očkování, které vaší kočce zajistí delší a bohatší život.

Vložil Obojky | Štítek , , , , | Zanechat komentář

Obojek se šátkem

Ke každému pejskovi jistě patří i obojek. A těch existuje celá řada. Například od kožených, po řetězové, látkové nebo i svítící, protištěkací a podobně. A pokud víte, že váš pejsek nepotřebuje žádný speciální obojek, ale rádi byste ho viděli oblečeného do něčeho, co bude slušivé a nápadité zároveň, pak se jistě budete zabývat hledáním na internetu po nějakých obojcích například se šátkem.

Tyto obojky se hodí převážně více na psy středních a velkých plemen, na kterých vypadají dobře, než na úplně malá plemena. I když i u nich tyto obojky nejsou žádnou výjimkou. Jen je pak potřeba volit opravdu malé velikosti.

 

Tyto šátky se dělají z nylonu především a většinou jsou i tímto stejným nylonem obehnány i obojky, nejen samotný šátek. Dělají se v různých barvách, vzorech a velikostech. Cena pak není vůbec vysoká, spíše se jedná o symbolické částky. Pohybuje se někde mezi 50 Kč a 350 Kč. 

Variantou je, že místo obojků se šátkem lze také využít různých oblečků, které budou mít poutko uprostřed, tím pádem není nutné tahat psa za krk a přitom mají už všité tyto šátky za krkem. Vypadá to tedy úplně stejně, jak by pes měl obojek se šátkem, ale nemá. Záleží pak pouze a jen na vás, jestli chcete svého psa oblékat například na zimu, pokud se samozřejmě nejedná o Huskyho, který by v teplém oblečku v zimě asi pošel.

Každý tento obojek pak funguje na klasické obojkové bázi. Nemusíte mít tedy strach, že jakmile si ho koupíte, bude mu chybět nějaká pro obojek typická část.

Vložil Obojky | Štítek , , , , | Zanechat komentář

Elektronický obojek na psa

Máte-li doma nevychovaného psa a nebo nezvladatelného, tak marně jistě přemýšlíte nad tím, jak byste mohli zvýšit jeho výcvik tak, aby se stal elektivním. A jakmile selžou veškeré dostupné metody, které sbíráte odevšad, začnete se také zajímat o elektronické obojky, které by vám při výcviku měly pomoci. Připravte si ale peněženku. 

Pokud jste se tedy rozhodli, že začnete po těchto obojcích pátrat, mějte na paměti, že se liší. Fungují na mnoha principech: zvuku, vibracích, elektrickém výboji a světle. Nesmějí se ale používat u štěňat mladších než 6 měsíců. Štěně by také mělo zvládat už základní povely jako sedni, lehni, zůstaň, fuj a nesmíš. Jakmile jste si jisti, že tyto povely štěně zvládá, pak teprve můžete obojek začít užívat. Rozhodně zezačátku užívejte mírnějších elektronických povelů, jako je právě světlo a nebo vibrace či zvuk. Rozhodně si elektronické výboje nechte až na konec.

Obojek vypadá následovně – skládá se z vysílače a přijímače. Vysílač vypadá jako ovladač od televize a přijímač je taková malá krabička přivěšená na obojku psa. Jakmile vás tedy pes tedy při čemkoliv a kdekoliv neposlechne, nejdříve upoutejte jeho pozornost tím, že obojek vydá zvuk. Tím psa odradíte od té situace, ve které neposlouchá. A pokud to nebude pomáhat, jděte dál a dál. Elektrický výboj použijte až jako poslední možnost. Sice psa nebolí a trvá jen zlomek sekundy, ale i tak.

Co je zajímavé je to, že když psa naučíte takto poslouchat například pomocí vibrací, bude vás poslouchat, i když je hluchý. Takto ho můžete na vycházce venku přivolat k sobě.

Cena se pak pohybuje od 1 000 Kč do 5 000 Kč. Záleží od funkcí a ode ceny.

Vložil Elektrické obojky pro psy | Štítek , , , , | Zanechat komentář

Psí pelíšky

Jak kočka, tak i pes potřebují mít doma nějaké to zázemí, do kterého se budou mít kam schovat v případě, že páníček odejde do práce a pes doma zůstane sám. Ale i v momentě, kdy se pes uchyluje ke spánku a nebo jen tak odpočívá, je důležité, aby si měl kam lehnout. Mnoho lidí je benevolentních a nechává psy polehávat kde se jim zachce. Tedy na gauči, v posteli a nebo pod stolem v obýváku na koberci.

Pro všechny případy je důležité mít doma alespoň pohodlnou deku, kam si pejsek bude moci lehnout, i kdyby tam běžně nelehával.

Například v předsíni, jelikož to je právě ta místnost, kde pes čeká na své majitele, až se vrátí z práce domů. A nechcete přece, aby na vás čekal na studené zemi.

Psích pelíšků existuje velká řada a je spíše na vás, jaký přesně mu pořídíte. Budete každopádně vždy potřebovat dva. Malé štěňátko, které má jednou vyrůst do větších rozměrů rozhodně nemůžete položit do pelíšku pro dospělé psy. Pes se rád tulí a vždy bude potřebovat cítit, že je něco vedle něj, nemá rád moc volného prostranství kolem sebe. Do menších pelíšků tedy štěněti třeba přidejte ještě starý ručník a nebo deku, která vyplní prázdná místa kolem něj. Dospělý pes pak už vyhledává více pohodlnost a je tedy důležité vybrat mu pelíšek takový, který bude dostatečně velký na to, aby se do něj mohl položit na bok s nataženýma nohama a řádně si odpočinout.

Existují pelíšky plyšové, polyesterové nebo třeba vystlané kožešinou. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv, dbejte vždy více na pohodlnost než na vzhled. Váš pes to ocení.

Vložil Pelíšky pro psy a kočky | Štítek , , , , | Zanechat komentář

Pelíšek pro kočky

Kočky rády zkoumají, prolézají a objevují svět. A to hlavně u vás doma. Není tedy výjimkou, že svou kočku můžete potkat zachycenou v žaluziích, potkáte ji zavěšenou v zácloně a nebo i třeba zavřenou v šuplíku s tím, že nemáte sebemenší tušení, jak se tam mohla dostat.

A mít nějakou schovku doma právě pro svou kočku, to se vždy hodí. Vždy totiž dá přednost právě svému vlastnímu pelíšku, než vaší garnýži. 

 

K tomu se dají pořídit buď mnohá škrabadla, která už v sobě zabudované pelíšky mají a nebo i závěsné pelíšky na škrabadla či samostatné pelíšky. Někteří lidé jdou až tak daleko, že kočkám ke hraní ponechají třeba celou místnost, kde to vypadá jako v lanovém centru a i přesto se pak setkávají s tím, že kočky polehávají vedle nich na gauči. Je to dáno i tím, že kočka prostě potřebuje mít kontakt se svým majitelem. Ne vždy polehává přímo u vás, ale vždy se vás snaží mít na dohled.

Kupte jí tedy pelíšek takový, který se vám například bude hodit do obýváku, kde se nejčastěji zdržujete a také takový, který bude odpovídat jejím potřebám. Tak například pokud kočka ráda vysedává na parapetu, pořiďte jí pelíšek, který se bude dát na daný parapet dát. Pokud však ráda polehává na gauči, jistě bude zase vhodnější pelíšek ve tvaru polštáře, který bude i vzhledově s vaší sedačkou ladit.

Vždy dbejte na to, aby jste vaší kočce pořídili pelíšek určený na místo, kam si opravdu běžně lehává. Také nedoporučujeme kupovat pelíšky koťátku, jelikož kočka brzy vyroste a může vyrůst  z něj, obzvláště pak v případě, kdy máte doma pouliční směsku, u které nemůžete dopředu odhadnout její dospělou velikost.

Vložil Pelíšky pro psy a kočky | Štítek , , , , | Zanechat komentář

Krmivo a vitamíny pro hlodavce

Hlodavcem se označuje každé zvíře, které má hlodáky. Tedy králík, krysa, potkan, křeček, morče, myš, osmák a další. Ať už doma máte jakého chcete hlodavce, mějte na paměti, že je vždy kvůli hlodákům potřeba dávat mu něco na okusování, ideálně něco velmi tvrdého. Pokud chcete například pro svého křečka udělat opravdu něco podstatného, čím zlepšíte jeho kondici a celkový stav, určitě se neorientujte pouze na nějaké klacíky nebo tyčinky, ale dopřejte mu opravdu tvrdé vitaminy, které bude moci okusovat a obrušovat si tak s chutí své hlodáky.

K tomu se prodávají různé kameny nebo soli, které obsahují spousty vitamínů, které napomáhají k lepšímu trávení a vzhledu kůže a srsti. Tyto vitaminy mohou být buď ve formě klasického vitaminu C a nebo například mohou být bylinkové. Například se prodávají minerální okusovací kameny s bylinkami a nebo kamenná sůl s minerály.

Existují i specializované kameny vyloženě například pro činčily nebo křečky, dají se koupit vitaminy pro králíky speciálně a celkově se každý výrobce specializuje přímo u daného typu hlodavce na jeho potřeby. Nekupujte tedy zbytečně všeobecný vitaminový kámen, když můžete například koupit speciální pro již zmíněné činčily.

Dají se pak pořídit i vitaminy rozpustné ve vodě ve formě kapek, které se používají například v době, kdy vám vaše zvíře onemocní. A jak je všeobecně známo, když zvíře onemocní, prvním příznakem je to, že přestane žrát. Těžko pak do něj dostanete nějaký tvrdý vitamín, který musí okousat.

Například pro křečky se dají pořídit i kameny, které jsou na držáku, točí se a dají se připevnit křečkovi na klec tak, aby si s nimi mohl hrát. Variant je tedy mnoho.

Vložil Doplňky stravy pro ptáky a hlodavce | Štítek , , , , | Zanechat komentář

Krmivo a vitamíny pro kočky

Vaše kočka potřebuje kvalitní krmivo a také občas i nějaký ten vitamín, aby byla stále plná života, leskla se jí srst, také vyměšování aby vypadalo normálně a hlavně, aby působila celkově šťastným dojmem. Občas tedy jen nestačí kvalitní krmivo, ale je potřeba také věnovat se kloubní výživě a výživě srsti, pokud i kvalitní krmivo v tomto ohledu nezabírá.

Mezi nejčastěji kupované produkty vůbec patří samozřejmě suchá granulovaná strava, která zaručí vaší kočce dobré trávení. Je ale důležité, abyste pečlivě zvážili výrobce, který granule vyrábí.

Ne každé granule totiž vaší kočce mohou sedět, obzvlášť, pokud se ještě jedná o malé koťátko. Důležité je také to, zda se jedná o krmivo, které je určeno pro pohybovou aktivitu vaší kočky. Musíte rozlišovat mezi kočkou venkovní, která potřebuje krmivo energeticky vysoké hodnoty a kočkou domácí, které když dáte takto energeticky bohaté krmivo, se vám doma zblázní a bude lézt po záclonách.

V sekci suché krmivo pro psy a kočky si můžete přečíst více o různých druzích krmiv, které by se právě k vaší kočce mohly hodit co nejvíce.

Dále je potřeba čas od času i zdravé kočce dopřát nějaký ten vitamín, který zaručí například to, že nebude na stáří mít problém s klouby. K tomu existují buď vitaminy ve formě kapek, které se přelévají kočkám přes granule a nebo různé kapsle. Velmi důležité je pak podávat vitaminy kočkám venkovním, které často v noci loví potkany a myši, které jsou různě nemocné. Podáváním vhodných doplňků stravy u těchto koček například můžete předejít prašivině.

Vložil Doplňky stravy pro psy a kočky | Štítek , , , , | Zanechat komentář

Vitamíny a léčiva pro ptáky

I ptáček, kterého máte doma potřebuje občas popostrčit po stránce jídla, aby jeho peří bylo co nejvíce kvalitní, aby nepelichal, nevytrhával si peří a podobně. K tomu slouží různá léčiva a vitaminy, které by těmto nežádoucím jevům měly zabránit. Ne vždy totiž stačí kvalitní krmivo k tomu, aby vás ptáček vypadal jako ze škatulky.

Existují různé jak zrníčka, tak i rozpustné látky ve vodě, které dokáží zkvalitnit život vašeho papouška, holuba a jiných ptáků.

 

Velmi často se právě užívají různé dezinfekce vody, rozpustné vitaminy ve vodě formou kapek a podobně a občas jsou účinnější, než právě různá zrníčka. V případě totiž, že vám váš papoušek onemocní a přestane žrát, horko těžko do něj nasoukáte právě nějaká zrníčka. Kdežto vodu papoušek nikdy neodmítne. Žádné zvíře neupřednostňuje jídlo před vodou. Proto se kapky užívají nejčastěji.

Skvělý a kvalitní obsah vitamínů také najdete v sépiových kostech. Pokud se nedostanete k moři a nebudete mít to štěstí, že si sépiovou kost ulovíte na pláži, můžete si ji zakoupit v jakémkoliv zverimexu, který potkáte. Jedná se o zboží běžně dostupné.

Dále se prodávají různé spreje, které zabraňují vytrhávání peří a jeho opadávání. K tomu účelu se prodávají již výše i zmíněné kapky. Nejen, že se dobře starají o pírka, ale také i o kůži a běžně i podporují řečnění. Ne tedy, že by vás najednou vaše žebřička doma začala při příchodu zdravit, ale celkově dobře působí na hlasivky daného ptáka.

Vězte, že zdravý pták je ukázkou toho, že je o něj dobře postaráno. Vykazuje to určité znaky o charakteru jeho majitele. Dbejte o jeho zdraví stejně tak dobře, jako o své a mnohonásobně se vám to vrátí.

Vložil Doplňky stravy pro ptáky a hlodavce | Štítek , , , , | Zanechat komentář